BLOG
Podczas biegu maratońskiego z reguły nie zauważamy rozwijającego się odwodnienia i nie zdajemy sprawy, jak wiele wywołuje negatywnych skutków wpływających na zdolności wysiłkowe. Oto najważniejsze z nich:
prof. dr hab. Jan Chmura – polski profesor nauk o kulturze fizycznej, specjalizujący się w fizjologii, fizjologii wysiłku fizycznego oraz teorii sportu. Wieloletni współpracownik Instytutu Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Specjalista z zakresu metodologii i fizjologii wysiłku fizycznego i teorii sportu, autor ponad 300 prac naukowych oraz książki „Rozgrzewka – Podstawy fizjologiczne i zastosowanie praktyczne”. Profesor Chmura jest również autorem pojęcia „Próg psychomotoryczny zmęczenia”
Zdobywca Korony Maratonów Polskich oraz Korony Maratonów Ziemi, uzyskując czas 3:22 w wieku niespełna 70 lat. Obecnie jako jedyny profesor na świecie prowadzi badania progu psychomotorycznego zmęczenia, także prowadzi badania dotyczące fizjologii wysiłku u długodystansowców. Badania te są wykorzystywane do kształcenia trenerów w Polsce i na świecie.
Proces optymalnego przygotowania motorycznego obejmuje dwa segmenty motoryczności człowieka, motorykę podstawową i motorykę ukierunkowaną. Czym one są.
Badanie analizatorem LactatEDGE w Assidus Training Academy! Analizator LactatEDGE jest urządzeniem, które mierzy koncentrację kwasu mlekowego (tzw laktatu) we krwi.
Podczas biegu maratońskiego często nie zauważamy rozwijającego się odwodnienia.